Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /var/www/radymno-parafia.pl/doc/includes/menu.inc).

Wydarzenia

Święte Triduum Paschalne 2019

Święte Triduum Paschalne w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie

            Święta Zmartwychwstania Pańskiego dla wielu z nas zapewne kojarzą się przede wszystkim z tajemnica pustego grobu i faktu że Jezus żyje, ale także z celebracjami Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza Świętego Triduum Paschalnego. Wydarzenia Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej stanowią bowiem fundament radości płynącej z faktu Zmartwychwstania. W naszej parafii Święte Triduum Paschalne miało jak co roku podniosły charakter. Zatroszczyła się o to przede wszystkim Liturgiczna Służba Ołtarza, dbając o pietyzm celebracji, jak również schola, która swoim śpiewem podkreślała piękno czynności sakralnych.

Wielki Czwartek

            W Wielki Czwartek kolejny raz przypominaliśmy sobie wartość dwóch wypływających z siebie sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa, co dobitnie ukazał w homilii ks. Proboszcz Kazimierz Piwowar, który też przewodniczył całości celebracji w tym dniu. Po uroczystej Eucharystii Najświętszy Sakrament pośród dźwięku został przeniesiony do Ciemnicy, której piękno i wymowę możemy podziwiać do dzisiaj. 

Wielki Piątek

            Wielki Piątek jest dniem, w którym Święta Matka Kościół od wieków nie sprawuje na znak żałoby po śmierci swojego Pana, Najświętszej Ofiary. Liturgii Męki Pańskiej w tym roku przewodniczył ks. Krzysztof Szyndler – wikariusz parafii. Po niezwykle wymownym geście prostracji (leżenia krzyżem) przez kapłanów jako znaku żałoby i przebłagania za grzechy swoje i ludu, rozpoczęła się Liturgia Słowa, następnie wierni wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza adorowali Krzyż naszego Pana Jezusa Chrystusa. Całość celebracji zwieńczył obrzęd Komunii Świętej oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie wierni mogli adorować Najświętsze Ciało Jezusa Chrystusa wydane dla naszego odkupienia.

Wielka Sobota

            Wigilia Paschalna jak sama nazwa wskazuje jest sama w sobie partycypowaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to także jak podają Ojcowie Kościoła „Matka wszystkich wigilii w roku”. Liturgia tego dnia jest bogata w symbole. Na pierwszy plan wysuwa się światło płynące z paschału, jako symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, który odnosi tryumf nad śmiercią. Liturgii w tym dniu przewodniczył ks. Paweł Franus – wikariusz parafii. Po obrzędzie poświęcenia ognia i odśpiewaniu Orędzia Wielkanocnego nastąpiła bogata w czytania Liturgia Słowa. Po jej zakończeniu i radosnym Alleluja ks. Proboszcz Kazimierz Piwowar dokonał obrzędu poświęcenia wody oraz paschału, po czym wierni zostali pokropieni na pamiątkę chrztu świętego wodą święconą. Całość liturgii zwieńczyła Eucharystyczna Ofiara oraz uroczyste rozesłanie wiernych, w których po praz pierwszy po okresie 40 dniowego postu zabrzmiało: „Idźcie w pokoju Chrystusa Alleluja”.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

            Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczęła się poranną procesją rezurekcyjną, która ogłosiła radość ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Symboliczne trzykrotne obejście kościoła z Najświętszym Sakramentem pośród śpiewu pieśni wielkanocnych potwierdziło radość paschalną całego Kościoła. Uroczystą celebrację Mszy Świętej sprawował ks. Proboszcz Kazimierz Piwowar. Na koniec Eucharystii zabrzmiało podniosłe Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy. Wszystko zaś niech będzie na większą chwałę Boża i cześć Najświętszej Maryi Panny.

Nowi MINISTRANCI i LEKTORZY w naszej Parafii

W dniu 7 kwietnia 2019 roku nasza wspólnota parafialna mogła cieszyć się niezwykłym wydarzeniem. Po przeszło rocznym przygotowaniu zostali przyjęci przez ks. Proboszcza nowi ministranci i lektorzy. Uroczystość przyjęcia miała miejsce podczas Mszy Świętej o godz. 11.30. Wybrani kandydaci złożyli swoje deklaracje pełnienia posługi ministranckiej i lektorskiej wobec Boga i wspólnoty parafialnej. Do grona ministrantów zostało włączonych 6 chłopców, zaś lektorem zostało ustanowionych 5 młodzieńców. Nowym ministrantom i lektorom życzymy wiele wytrwałości i prosimy o modlitwę w ich intencji.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Radymnie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Radymnie 
Placówka Parafii Rzymskokatolickiej
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Radymnie jest pierwszą tego rodzaju placówką terapeutyczną i wspierającą dziennego pobytu dla dorosłych osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób po różnych kryzysach psychicznych, jak depresja itp., zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Radymno oraz innych sąsiadujących  gmin.  Placówka działa  od 2012 roku.

Celem działalności placówki - Domu jest pomoc uczestnikomw oderwaniu się od izolacji społecznej, zdobywanie umiejętności komunikowania się ze społeczeństwem, rozwijanie prawidłowych kontaktów międzyludzkich w środowisku rodzinnym i pozarodzinnym, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych
w codziennych czynnościach życiowych.

W Domu jest prowadzona, terapia zajęciowa, w ramach  treningu umiejętności spędzania czasu wolnego oraz rozwijania własnych zainteresowań, która jest realizowana m.in. poprzez udział uczestników w zajęciach na pracowniach terapeutycznych (arteterapii, rękodzieła artystycznego i robótek ręcznych) prowadzonych przez instruktorów terapii zajęciowej np. m.in. zajęcia plastyczne, modelarskie, rękodzielnictwo, szycie  i wyszywanie.

W ramach treningu kulinarnego,  odbywają się zajęcia kulinarne i praktyczne, prowadzone na pracowni kulinarnej i gospodarstwa domowego, w ramach których, Uczestnicy uczą się m.in. wykonywać posiłki, nakrywać do stołu, zmywać naczynia  oraz inne czynności z zakresu gospodarstwa domowego.

Ponadto uczestnicy Domu uczą się robić zakupy, uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej, przede wszystkim w życiu kulturalnym, rekreacyjnym oraz religijnym.

W placówce odbywają się również inne zajęcia z zakresu specjalistycznych treningów w obszarze umiejętności dnia codziennego:
-    trening umiejętności społecznych,
-    trening dbałości o wygląd zewnętrzny oraz nauki  higieny,
-    trening praktyczny,  
-    trening  gospodarowania własnymi środkami  finansowymi,
-    trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,
-    trening umiejętności spędzania czasu wolnego,
-    trening zawodowy.

 W Domu również odbywają się zajęcia  komputerowe i ruchowe na sali ćwiczeń, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt do terapii ruchowej  oraz uczestnicy placówki, którzy wymagają  takiej pomocy, mają świadczoną pomoc w zakresie załatwiania spraw urzędowych oraz w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Uczestnicy biorą również udział w zajęciach rekreacyjnych, sportowychi kulturalnych w placówce i poza te renem w formie różnych wycieczek, pikników,  czy wyjść do kina  i muzeów oraz tym podobnych przyjemności.

Placówka zapewnia jeden gorący posiłek dziennie przygotowywany w ramach treningu kulinarnego oraz w miarę możliwości dla osób tego potrzebujących  transport do placówki i z powrotem z placówki do miejsca swojego zamieszkania.  

Placówka dysponuje nowoczesną bazą i sprzętem oraz specjalistyczną kadrą pracowników, zapewniającą opiekę, wsparcie oraz terapię.

 

Aktualnie na zajęcia do placówki uczęszcza 19 osób.      

Środowiskowy Dom Samopomocy otwarty jest od poniedziałku do piątku
w godzinach od  8.00 do 15.00. Mieści się w budynku Parafii Rzymskokatolickiej  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie, która to Parafia jest organem prowadzącym placówkę  - przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 1a.

 

Telefon do kierownika placówki nr.  606 - 740 – 468.

TK.

Powitanie nowego Księdza Proboszcza Kazimierza

W dniu 19. sierpnia, w czasie Mszy św. o godz. 11.30 odbyło się uroczyste powitanie nowego ks. Proboszcza Kazimierza Piwowara. Na początku uroczytości głos zabrał ks. prał. Andrzej Surowiec Archiprezbiter  Jarosławski, który odczytał dekret nominacyjny. Następnie delegacje dzieci, ministrantów, młodzieży oazowej a także dorosłych przedstawicieli Parafii serdecznie powitali nowo mianowanego Proboszcza. Po słowach powitania ropoczęła się Msza św. w czasie któej ks. Kazimierz złożył uroczyste wyznanie wiary i przysięgę wierności. Naszemu nowemu ks. Proboszczowi życzymy wielu łask Bożych i owocnej posługi duszpasterskiej na długie lata.

Duszpasterze i Parafianie

Msza święta dziękczynna za posługę Księdza Proboszcza Czesława

"Czcigodny Księże Proboszczu! Lat kilka byłeś tu z nami, Dlatego kiedy odchodzisz Żegnamy Ciebie ze łzami.

Za to, że byłeś dobry, Za pracę gorliwą w Parafii, Dziękują Ci także i dzieci, Serdecznie, jak każdy potrafi.

Zbudowałeś nasz piękny kościół, Nigdy nie próżnowałeś, Utworzyłeś też miejsce dla dzieci, Które Parafialną Świetlicą nazwałeś.

W niej czujemy się bezpiecznie, Zawdzięczamy to przecież Tobie. Pozostaniesz w naszych sercach, Modlitwie i dobrym słowie".

Podziękowanie dzieci

Dzisiejszej niedzieli w czasie Mszy św. o godz. 8.00, dziękowaliśmy Panu Bogu za wszelkie dobro duchowe i materialne, które dzięki gorliwej posłudze ks. prał. Czesława Jaworskiego powstało w naszej Parafii. Do wspólnej modlitwy dołączyli się kapłani, ks. prof. Franciszek Rząsa, który w homilii, nawiązał do najważniejszych dzieł, które powstawały pod okiem ks. Dziekana Czesława, a także ks. Krzysztof, który przez wszystkie lata współpracował z ks. Proboszczem.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele grup parafialnych w kilku zdaniach podziękowali ks. Proboszczowi za Jego zaangażowanie, gorliwość i serce które włożył szczególnie  w budowę kościoła i Domu Parafialnego, oraz złożyli życzenia na dalszą kapłańską drogę ks. Prałata. Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości....

Odpust parafialny i prymicje ks. Arkadiusza Wojnickiego

W piątek 8 czerwca przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, nasz główny odpust parafialny. Tegorocznym modlitwom przewodniczył ks. Arkadiusz Wojnicki neoprezbiter, który w naszej parafii odbywał swoją praktykę diakońską. Zaparszamy do galerii zdjęć z tych uroczystości...

Uroczystość Bożego Ciała w naszym mieście

W tym roku uroczystości Bożego Ciała rozpoczęła Msza święta sprawowana w kościele św. Wawrzyńca. Po niej wyruszyła wspólna dla obu parafii procesja Eucharystyczna ulicami naszego miasta. Na zakończenie procesji ks. Dziekan podziękował wszystkim za udział, szczególnie tym którzy zaangażowali się w przygotowanie Ołtarzy i pilnowali porządku na trasie całej procesji. Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości...

Pierwsza Komunia święta

"Oto święte Ciało Pana pod postacią chleba,

Żywa manna ludziom dana na drogę do nieba

Witaj, Jezu Panie nasz!

Jakże wielką miłość masz!"

Tradycyjnie w 3. niedzielę maja odbyła się w naszej Parafii Uroczystość Pierwszej Komunii świętej. W czasie Mszy świętej sprawowanej przez Księdza Proboszcza,  22 dziewczynki i 16 chłopców przyjęło po raz pierwszy do swoich serc Jezusa Eucharystycznego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...

Strony