Święte Triduum Paschalne 2019

Święte Triduum Paschalne w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie

            Święta Zmartwychwstania Pańskiego dla wielu z nas zapewne kojarzą się przede wszystkim z tajemnica pustego grobu i faktu że Jezus żyje, ale także z celebracjami Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza Świętego Triduum Paschalnego. Wydarzenia Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej stanowią bowiem fundament radości płynącej z faktu Zmartwychwstania. W naszej parafii Święte Triduum Paschalne miało jak co roku podniosły charakter. Zatroszczyła się o to przede wszystkim Liturgiczna Służba Ołtarza, dbając o pietyzm celebracji, jak również schola, która swoim śpiewem podkreślała piękno czynności sakralnych.

Wielki Czwartek

            W Wielki Czwartek kolejny raz przypominaliśmy sobie wartość dwóch wypływających z siebie sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa, co dobitnie ukazał w homilii ks. Proboszcz Kazimierz Piwowar, który też przewodniczył całości celebracji w tym dniu. Po uroczystej Eucharystii Najświętszy Sakrament pośród dźwięku został przeniesiony do Ciemnicy, której piękno i wymowę możemy podziwiać do dzisiaj. 

Wielki Piątek

            Wielki Piątek jest dniem, w którym Święta Matka Kościół od wieków nie sprawuje na znak żałoby po śmierci swojego Pana, Najświętszej Ofiary. Liturgii Męki Pańskiej w tym roku przewodniczył ks. Krzysztof Szyndler – wikariusz parafii. Po niezwykle wymownym geście prostracji (leżenia krzyżem) przez kapłanów jako znaku żałoby i przebłagania za grzechy swoje i ludu, rozpoczęła się Liturgia Słowa, następnie wierni wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza adorowali Krzyż naszego Pana Jezusa Chrystusa. Całość celebracji zwieńczył obrzęd Komunii Świętej oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie wierni mogli adorować Najświętsze Ciało Jezusa Chrystusa wydane dla naszego odkupienia.

Wielka Sobota

            Wigilia Paschalna jak sama nazwa wskazuje jest sama w sobie partycypowaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to także jak podają Ojcowie Kościoła „Matka wszystkich wigilii w roku”. Liturgia tego dnia jest bogata w symbole. Na pierwszy plan wysuwa się światło płynące z paschału, jako symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, który odnosi tryumf nad śmiercią. Liturgii w tym dniu przewodniczył ks. Paweł Franus – wikariusz parafii. Po obrzędzie poświęcenia ognia i odśpiewaniu Orędzia Wielkanocnego nastąpiła bogata w czytania Liturgia Słowa. Po jej zakończeniu i radosnym Alleluja ks. Proboszcz Kazimierz Piwowar dokonał obrzędu poświęcenia wody oraz paschału, po czym wierni zostali pokropieni na pamiątkę chrztu świętego wodą święconą. Całość liturgii zwieńczyła Eucharystyczna Ofiara oraz uroczyste rozesłanie wiernych, w których po praz pierwszy po okresie 40 dniowego postu zabrzmiało: „Idźcie w pokoju Chrystusa Alleluja”.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

            Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczęła się poranną procesją rezurekcyjną, która ogłosiła radość ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Symboliczne trzykrotne obejście kościoła z Najświętszym Sakramentem pośród śpiewu pieśni wielkanocnych potwierdziło radość paschalną całego Kościoła. Uroczystą celebrację Mszy Świętej sprawował ks. Proboszcz Kazimierz Piwowar. Na koniec Eucharystii zabrzmiało podniosłe Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy. Wszystko zaś niech będzie na większą chwałę Boża i cześć Najświętszej Maryi Panny.